8 خاصیت شگفت انگیز کره پسته برای کودکان

خواص کره پسته برای کودکان

همه می‌دانیم که انواع آجیل به‌خصوص پسته، چقدر برای کودکان که در سنین رشد قرار دارند مفید و پرخاصیت است. طعم پسته به نسبت آجیل‌های دیگر در میان کودکان دوست‌داشتنی‌تر است و همین مساله باعث می‌شود تا والدین راحت‌تر بتوانند از آن در برنامه غذایی کودک خود استفاده کنند.

گاهی ممکن است کودک طعم پسته را دوست داشته باشد اما جویدن آن برایش مشکل باشد. حتی این مساله راه‌حل دارد و شما می‌توانید در برنامه غذایی او، کره پسته را جایگزین مغز آن کنید. در این مقاله خواص کره پسته برای کودکان و ارزش غذایی کره پسته آن را بررسی می‌کنیم تا برای استفاده از آن در برنامه تغذیه فرزند خود بهتر تصمیم بگیرید. پس همراهمان بمانید.

8 خاصیت شگفت انگیز کره پسته برای کودکان

خواص کره پسته برای کودکان

اگر بخواهیم خاصیت کره پسته برای نوزادان و کودکان را از دید طب سنتی بررسی کنیم، باید بگوییم که این ماده غذایی خوشمزه و مقوی از طبیعت گرم و خشک برخوردار است. برخی افراد متخصص در این زمینه معتقدند که می‌توان آن را به جای گوشت و حبوبات مصرف کرد. چراکه کره پسته سرشار از پروتئین است. اما باید به مصرف صحیح هر ماده غذایی دقت کنید، چون افراط در این موضوع باعث ایجاد مشکلات فراوانی می‌شود. کره پسته نیز این قاعده مستثنا نیست.

8 خاصیت کره پسته برای کودکان و نوزادان

پسته یکی از مغزیجات آلرژی‌زا است و قبل از استفاده از کره آن در برنامه غذایی کودک خود، از حساس‌نبودن او به این خوراکی مطمئن شوید. بااین‌حال در توضیح انواع خاصیت کره پسته برای نوزادان باید به موارد زیر اشاره کنیم:

1. سیستم ایمنی کودک را تقویت می‌کند

پسته سرشار از آنتی‌اکسیدان، ویتامین C و B6 است که تاثیر مستقیمی بر تقویت سیستم ایمنی بدن کودک می‌گذارند. متاسفانه برخی کودکان به‌خاطر ضعف در سیستم ایمنی بدن، اکثر ماه‌های سال را سرماخورده هستند. شما می‌توانید با استفاده از کره پسته در وعده صبحانه یا عصرانه، سیستم ایمنی کودک خود را تقویت کنید و بدن او را در برابر بیماری‌ها مقاوم سازید.

2. اشتهای کودک را باز می‌کند

اشتهای کم برخی کودکان، معضل بزرگ خانواده‌ها است. برای رفع آن کافی است کره پسته به کودک خود بدهید. کره پسته سازوکار دستگاه گوارش کودک را بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود نه‌تنها مواد مغذی موردنیاز برای رشد را دریافت کند، بلکه اشتهای او برای خوردن مواد غذایی دیگر بیشتر شود.

3. استخوان و دندان کودک را محکم می‌کند

ده‌ها خواص کره پسته برای کودکان، به‌خاطر مقدار قابل‌توجه کلسیمی است که در آن وجود دارد. کلسیم تاثیر زیادی بر استحکام‌بخشی دندان‌ها و همچنین استخوان کودک دارد. کودکانی که با خوردن لبنیات و جذب کلسیم آن مشکل دارند، می‌توانند کره پسته را جایگزین کنند. چراکه مقدار کلسیم موجود در پسته با لبنیات رقابت می‌کند.

4. عملکرد سیستم گوارش کودک را بهبود می‌بخشد

در هر 100 گرم کره پسته خالص، حدود 10 گرم فیبر وجود دارد که در مقایسه با کره آجیل‌های دیگر بسیار زیاد است. فیبر موجود در کره پسته باعث می‌شود تا معده، روده و کل سیستم گوارش کودک عملکرد بهتری داشته باشد و درصد ابتلا به یبوست کاهش پیدا کند.

خاصیت کره پسته برای کودکان و نوزادان

5. به افزایش هوش کودک کمک می‌کند

بهبود عملکرد سیستم عصبی و افزایش هوش در کودکان، در گروی مصرف مواد غذایی شامل ویتامین B6 و همچنین امگا3 خواهد بود و کره پسته سرشار از این مواد است. بنابراین یکی از مهم‌ترین خواص کره پسته برای کودکان را می‌توان افزایش هوش و قدرت یادگیری دانست. زمانی که به بدن کودک مقدار قابل‌توجهی ویتامین B6 و امگا3 برسد، کیفیت انتقال تکانه‌های عصبی بالا می‌رود و همین مساله به بهبود عملکرد مغز کمک خواهد کرد.

6. تامین‌کننده انرژی مورد نیاز کودک است

هر 100 گرم پسته، حاوی 560 کیلوکالری انرژی است. در نتیجه با استفاده از مقدار مشخصی کره پسته در وعده‌های صبح و عصر کودک می‌توانید بخشی از انرژی موردنیاز او را برای بازی یا یادگیری تامین کنید. همچنین دیگر سراغ مواد غذایی غیرمفیدی نمی‌روید که بدن کودک را سرشار از مواد قندی می‌کنند و احساس ضعف به او می‌دهند.

7. کم‌خونی کودک را درمان می‌کند

از انواع خاصیت کره پسته برای نوزادان می‌توانیم به درمان کم‌خونی و فقر آهن اشاره کنیم. کره پسته سرشار از آهن است و مصرف مقدار مشخصی از آن در برنامه غذایی روزانه بخش زیادی از کم‌خونی کودک را درمان می‌کند و او دیگر نیازی به مصرف داروهای شیمیایی نخواهد داشت.

8. پوست و موی کودک را تقویت می‌کند

نازکی و شکننده‌بودن تار موی کودکان، دغدغه دیگر والدین است. یکی از خواص کره پسته برای کودکان، تقویت پوست و موی آن‌ها است. پروتئین و ویتامین‌های بسیار زیادی که در کره پسته وجود دارد، پوست کودک را شفاف کرده و تار موی او را بسیار ضخیم خواهد کرد.

خواص کره پسته برای کودکان کم وزن

طبق جدول مراکز بهداشت، کودکان نرمال در سنین مختلف باید قد و وزنی در محدوده سالم داشته باشند. گاهی کم‌اشتهایی، بروز بیماری‌های سخت و مواردی از این قبیل باعث می‌شود تا قد یا وزن کودک کمتر از محدوده سالم قرار بگیرد.

پسته به خاطر میزان انرژی، انواع ویتامین‌ها، فیبر، پروتئین و غیره، گزینه مناسبی برای وزن‌گیری نوزادان و کودکان نوپا با وزن کم است و کره آن به‌خاطر بلع آسان، بعد از شروع غذای کمکی همراه تست حساسیت قابل‌مصرف خواهد بود.

ارزش غذایی کره پسته برای کودک

مقدار مصرف صحیح پسته برای هر بازه سنی متفاوت است و اگر بیشتر از مقدار مشخص‌شده مورد استفاده قرار گیرد، نه‌تنها مفید نیست بلکه سلامت کودک را به خطر می‌اندازد. حالا که از خواص کره پسته برای کودکان مطلع شدید، با ارزش غذایی آن به‌کمک جدول زیر نیز آشنا شوید:

ارزش غذاییمقدار در 100 گرم
انرژی560 کیلوکالری
چربی45.32 گرم
فیبر10.6 گرم
آب4.37 گرم
پروتئین20.13 گرم
کربوهیدرات27.17 گرم
شکر7.66 گرم
آهن3.92 میلی‌گرم
کلسیم105 میلی‌گرم
منیزیم121 میلی‌گرم
پتاسیم1025 میلی‌گرم
روی2.2 میلی‌گرم
منگنز1.2 میلی‌گرم
فسفر490 میلی‌گرم
سدیم1 میلی‌گرم
مس1.3 میلی‌گرم
ریبوفلاوین0.16 میلی‌گرم
سلنیوم7 میلی‌گرم
تیامین0.87 میلی‌گرم
نیاسین1.3 میلی‌گرم
اسید پانتوتنیک0.52 میلی‌گرم
فولات51 میلی‌گرم
ویتامین B61.7 میلی‌گرم
ویتامین A26 میلی‌گرم
ویتامین E2.86 میلی‌گرم
ویتامین C5.6 میلی‌گرم

چه زمانی می‌توان به کودک پسته داد؟

پزشکان توصیه می‌کنند والدین از 6 ماهگی نوزاد، غذای جامد و کمکی را با در نظر داشتن تست حساسیت آغاز کنند. با آنکه فقط 1درصد از انسان‌ها به آجیل‌های درختی مانند پسته حساسیت دارند، اما والدین نباید از این موضوع غافل شوند.

در ابتدا از یک عدد پسته آسیاب‌شده کنار غذای کودک شروع کنید و با در نظر گرفتن حالات او، به‌صورت تدریجی مقدار آن را افزایش دهید. بعد از اینکه تست حساسیت گرفتید و واکنشی از سمت کودک مشاهده نکردید، کره پسته را به شکل‌های مختلفی در برنامه غذایی او جا دهید. مثلا:

  • لایه‌ای نازک از کره پسته را روی نان تست بمالید و به‌عنوان عصرانه به او بدهید.
  • مخلوط کره پسته را با شیر مادر، شیر پاستوریزه، شیرخشک یا حتی ماست به کودک دهید.
  • کره یا پودر پسته را روی غذاهای جامدی مانند کته بریزید.

معمولا متخصصان می‌گویند کودک و بزرگسال روزانه به اندازه یک مشت بسته خود می‌توانند مغزیجات مصرف کنند و استفاده بیشتر از این مقدار اصلا توصیه نمی‌شود.

در کدام وعده غذایی کودک بهتر است از کره پسته استفاده کنیم؟

سوالات متداول

چه نوع کره پسته‌ای برای کودک مناسب است؟

خواص کره پسته برای کودکان در نوع بدون نمک این محصول بیشتر است. تهیه کره پسته در خانه نیاز به تجهیزات خاصی ندارد و بهتر است برای درست‌کردن آن از پسته خام یا بوداده بدون نمک استفاده کنید.

در کدام وعده غذایی کودک بهتر است از کره پسته استفاده کنیم؟

پسته به‌خاطر داشتن انرژی فوق‌العاده زیاد و مواد مغذی مفید، بهتر است در وعده صبحانه یا میان‌وعده به کودک داده شود. مصرف کره پسته در این وعده‌ها باعث می‌شود کودک تا شب پرانرژی باشد و احساس خستگی نکند.

مصرف بی‌رویه کره پسته برای کودکان چه مضراتی دارد؟

گاهی ممکن است استفاده بیش از حد کره پسته، کودک را درگیر بیماری‌های گوارشی مانند اسهال و استفراغ کند. همچنین تکرار این موضوع در طولانی مدت، باعث بروز مشکل اضافه وزن در سنین بالاتر خواهد شد.

سخن نهایی

مغزیجات همیشه جایگاه ویژه‌ای در تغذیه کودک و بزرگسال داشته‌اند و خوشبختانه امروزه کره تهیه‌شده از آن‌ها، جای خوراکی‌های ناسالم را در وعده‌های غذایی اصلی افراد گرفته است. یکی از این محصولات کره پسته است که در فرایند تولید آن روغن این آجیل جدا نمی‌شود و محصول نهایی حالت کرمی دارد.

فرزند شما از مصرف این خوراکی خوشمزه نفع زیادی می‌برد. بنابراین در این مقاله درباره خواص کره پسته برای کودکان توضیح دادیم تا با گنجاندن آن در رژیم غذایی او، نیازهای بدنش را در سن رشد تامین کنید. فراموش نکنید که اگر از همان اول و با شروع غذای کمکی، کودک را به طعم مغزیجاتی مانند پسته و کره آن عادت دهید، می‌توانید تا حد زیادی از عادت‌های ناسالم غذایی او در سنین بالاتر جلوگیری کنید.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *