طرز تهیه آرد بادام خانگی در چند دقیقه

یکی از مواد اولیه اصلی در تهیه بسیاری از کیک‌ها، شیرینی‌ها و دسرهای ایرانی، آرد بادام است. گرچه زمانی که این آرد را از فروشگاه‌ها می‌خرید، احتمال خالص نبودن آن وجود دارد. بنابراین با یادگیری طرز تهیه آرد بادام خانگی می‌توانید آردی خالص و مقوی داشته باشید.

همچنین اگر به پودر بادام نیاز داشته باشید، طرز تهیه پودر بادام نیز با تفاوت بسیار اندکی، مشابه با آرد بادام است. بنابراین ما در این مقاله با آموزش تهیه آرد و پودر بادام، تفاوت این دو با یکدیگر و طرز نگهداریشان، به شما کمک می‌کنیم. همراهمان بمانید.

طرز تهیه آرد بادام خانگی در چند دقیقه

فرق پودر بادام با آرد بادام

تفاوت پودر بادام و آردش، در آسیاب کردن بادام با پوست نازک قهوه‌ای آن یا بدون این پوست است. هردو آن‌ها سرشار از مواد مغذی هستند اما تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. از جمله:

 • آرد بادام از آسیاب خلال بادام پوست‌کنده به‌دست می‌آید.
 • پودر بادام از آسیاب بادام درختی با پوست قهوه‌ای نازک آن به‌دست می‌آید.
 • پودر بادام به‌ دلیل فلاوانوئیدها و دیگر مواد مغذی موجود در پوست بادام، خواص بیشتری دارد.
 • پودر بادام فاقد گلوتن است.

طرز تهیه آرد بادام در خانه

تهیه آرد بادام خانگی بسیار ساده و راحت است. برای این کار نیاز دارید تا مواد اولیه زیر را تهیه کنید:

مواد اولیهمقدار
بادام درختیبه مقدار لازم
آب جوشبه مقدار لازم

در کنار تهیه این موارد، نیاز به این ابزار و وسایل نیز دارید:

 • دستگاه آسیاب
 • الک

اگر مواد و وسایل مورد نیاز را تهیه کردید، طرز تهیه آرد بادام بسیار سریع و ساده است و کمتر از یک روز طول می‌کشد. کافی است مراحل زیر را به‌درستی دنبال کنید:

 • در اولین مرحله نیاز دارید تا پوست نازک قهوه‌ای رنگ بادام را از آن جدا کنید. برای این کار کافی است تا مغز بادام‌ها را در آب‌جوش بریزید و بگذارید برای حدود 10 دقیقه در آب جوش بمانند.
 • در مرحله بعد بادام‌ها را از صافی رد کرده و با فشار دادن پوست قهوه‌ای، آن را به‌راحتی از بادام جدا کنید. همچنین می‌توانید با تهیه خلال بادام آماده از آجیل فروشی‌ها و فروشگاه‌های لوازم قنادی، این مرحله را رد کنید.
 • برای تهیه آرد بادام خانگی باید بگذارید تا مغز بادام‌ها کاملا خشک شوند. بنابراین بعد از جدا کردن پوست بادام‌ها، آن‌ها را روی یک پارچه تمیز بریزید. سپس اجازه دهید تقریبا به اندازه یک روز زیر نور مستقیم خورشید و با کمک جریان هوا خشک شوند.
 • برای بهتر خشک شدن بادام‌ها، هر از گاهی آن‌ها را زیر و رو کنید تا تمام قسمت‌های آن به‌خوبی و سریع‌تر خشک شوند.
 • راه دیگری که برای خشک کردن بادام‌ها پیش رویتان قرار دارد، استفاده از فر، بخاری یا وسایل مشابه است. اما در چنین مواقعی ممکن است رنگ بادام تغییر کند. همچنین در بسیاری از دستورها نیاز به آرد بادام تست‌نشده ذکر شده است.
 • در نهایت با خشک شدن بادام‌ها زمان آسیاب آن‌ها فرا می‌رسد. بهترین نوع آسیاب شدن بادام زمانی است که پودر و دانه‌دانه شود و به روغن نیافتد. برای این کار لازم است دستگاه آسیاب را کمتر از نیمه آن پر کنید تا از خمیری شدن آرد جلوگیری کنید.
 • نکته دیگری که باید توجه داشته باشید، مدام روشن نبودن دستگاه است. مثلا اگر دستگاه شما ویژگی پالس زدن دارد، یک پالس بزنید، چند ثانیه صبر کنید و دوباره مجدد پالس بزنید. به ‌این ترتیب آرد بادامی خواهی داشت که به روغن نیفتاده است. اگر دستگاهتان چنین ویژگی ندارد، تقریبا 5 ثانیه آن را خاموش کرده و مجددا روشن کنید.
طرز تهیه آرد بادام در خانه

نگه داری از آرد بادام خانگی

اگر بعد از تهیه دسر، شیرینی یا غذایی که به آرد بادام نیاز داشتید مقداری از آن باقی ماند، می‌توانید با توجه به نکات زیر از آن نگهداری کنید:

 • آرد بادام را در یک ظرف در بسته که امکان نفوذ رطوبت به آن وجود ندارد، بریزید و آن را داخل یخچال نگه دارید. به این طریق می‌توانید آرد را تا حدود 6 ماه نگهداری کنید.
 • نگه داشتن آرد بادام در فریزر در ظرفی مشابه با ظرف بالا، امکان نگهداری از آن را تا یک سال افزایش می‌دهد.
 • راه دیگری که برای افزایش طول عمر آرد بادام وجود دارد، اضافه کردن کمی شکر به آن و سپس نگهداری آرد در یخچال یا فریزر است.

با آرد بادام چی درست کنیم؟

آرد بادام خانگی مصارف متعددی در تهیه انواع شیرینی، غذا و نوشیدنی دارد، چون منبع سرشاری از پروتئین و فیبر است. به‌همین دلیل این آرد جایگزین سالم و مغذی برای آرد گندم در تهیه غذاها، دسرها و نوشیدنی‌ها است. از کاربردهای این آرد می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کاربرد آرد بادام در تهیه شیرینی، کیک و دسر: امکان جایگزینی آرد بادام با آرد گندم در دستور پخت شیرینی‌ها و کیک‌ها برای افزایش میزان پروتئین و فیبر موجود در آن‌ها. امکان افزودن پودر بادام به دستور پخت بیسکوئیت‌ها، کوکی‌ها و مافین‌ها برای بهبود طعم و مزه آن‌ها و افزایش مقدار مواد مغذیشان.
 • کاربرد آرد بادام در تهیه غذا: امکان افزودن آرد بادام به دستور پخت پیه‌ها، کتلت‌ها، برگرها و دیگر غذاها برای بهبود طعم و مزه آن‌ها و همچنین افزایش میزان پزوتئین موجود در غذا. امکان جایگزین کردن آرد بادام با آرد گندم و آرد سوخاری برای بهبود طعم و مزه سوخاری مواد مختلفی مانند مرغ، ماهی و سبزیجات.
 • کاربرد آرد بادام در تهیه نوشیدنی: امکان اضافه کردن آرد بادام به شیک‌ها، اسموتی‌ها و دیگر نوشیدنی‌های سرد با هدف افزایش پروتئین و فیبر موجود در آن‌ها در کنار تغییر دادن طعم و مزه نوشیدنی‌ها.
طرز تهیه پودر بادام

سوالات متداول

پودر بادام از آرد بادام خواص بیشتری دارد؟

هردو آرد و پودر بادام منابع سرشاری از فیبر و پروتئین هستند. اما پودر بادام به‌دلیل مواد مغذی موجود در پوست نازک قهوه خود، خواص بیشتری نسبت به آرد بادام دارد.

امکان استفاده از پودر بادام به جای آرد بادام وجود دارد؟

اگر نیاز به آرد بادام برای تهیه نوع خاصی از شیرینی دارید، بهتر است مواد اولیه خود را مطابق با دستور پخت گفته‌شده تهیه کنید. به ‌این ترتیب نتیجه نهایی مطلوب‌تر خواهد بود.

امکان نگهداری از آرد بادام آسیاب‌شده اضافه پس از تهیه کیک و شیرینی وجود دارد؟

بله شما می‌توانید آرد بادام را در ظرف در بسته به مدت 6 ماه در یخچال و یک سال در فریزر نگهداری کنید.

آیا امکان استفاده از آرد بادام در رژیم کتوژنیک وجود دارد؟

در رژیم کتوژنیک مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که حاوی چربی بالا، کربوهیدرات کم و پروتئین متوسط باشند. از آن‌جایی که آرد بادام از آرد گندم دارای کربوهیدرات کمتر و چربی بیشتری است، در رژیم کتو به‌جای آرد گندم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جمع بندی

بادام یکی از مغذی‌ترین مغزهایی است که جایگاه قابل‌توجهی در رژیم غذایی افراد سرتاسر دنیا دارد. این ماده سرشار از پروتئین و فیبر است و به‌همین دلیل در تهیه کیک‌ها، شیرینی‌ها و نوشیدنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آن‌جایی که نمی‌دانیم در طرز تهیه پودر بادام فروشگاهی از چه مواد و افزودنی‌های دیگری ممکن است استفاده شده باشد، تهیه این آرد در خانه انتخاب بهتری به ‌نظر می‌رسد. تهیه آرد بادام خانگی بسیار ساده و راحت است و می‌توانید آن را بدون نیاز به تجربه قبلی تهیه کنید. در این مقاله روش آن را توضیح دادیم. اگر پس از تهیه آرد بادام مقداری از آن اضافه آمد، می‌توانید آن را در یک ظرف در بسته ریخته و به ‌مدت 6 ماه در یخچال و یک سال در فریزر نگه دارید.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *