راه های شناخت آجیل با کیفیت از آجیل بی کیفیت

راه های شناخت آجیل با کیفیت از آجیل بی کیفیت

آجیل از جمله تنقلات جدا نشدنی از خانه‌های ایرانی و ترکیبی از دانه‌های متنوعی مانند پسته، گردو، بادام هندی، بادام درختی، بادام زمینی و انواع تخمه است. ما با توجه به فرهنگ خود آجیل با کیفیت را در نوروز، یلدا و دیگر مناسبت‌ها و مهمانی‌های خود برای پذیرایی از مهمانان می‌آوریم.

اما خرید آجیل مرغوب، چندان هم که به‌نظر می‌رسد کار ساده‌ای نیست. برای آن شما باید بتوانید نوع تازه آجیل از کهنه آن تشخیص دهید و نکات دیگری را نیز در نظر بگیرید. پس اگر می‌خواهید با تفاوت آجیل کهنه از تازه آشنا شوید و از خرید خود مطمئن باشید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

شناخت آجیل با کیفیت از آجیل بی کیفیت

ویژگی های آجیل با کیفیت و مرغوب

آجیل‌ها در انواع مختلف و در شکل‌های متنوعی در بازار وجود دارند. امکان خرید مغزها به‌صورت خام، بو داده، شور، زغفرانی و غیره وجود دارد. همچنین آن‌ها می‌توانند پوست‌کنده یا با پوست برای فروش عرضه شوند، اما به‌ دلیل نگهداری نامناسب تازگی خود را به‌سرعت از دست می‌دهند. بنابراین آجیل با کیفیت باید تازه، بدون بوی ماندگی، بدون ترک خوردگی یا سوراخ و در یک اندازه با دیگر دانه‌های مشابه باشد. از طرفی باید بگوییم انواع آجیل وارداتی به‌ دلیل فرایند طولانی‌تری که از مرحله برداشت مغز و مصرف توسط مشتری وجود دارد، ممکن است تازگی کمتری داشته باشند.

راه های شناخت آجیل با کیفیت از آجیل بی کیفیت

یک ویژگی دیگر آجیل با کیفیت بوی آن است. اگر مغزیجاتی که می‌خواهید بخرید بوی روغن کهنه، کپک یا قارچ را می‌دهند، از خرید آن‌ها خودداری کنید. توصیه می‌کنیم چند دانه آجیل بخورید تا تازگی و تردی و بافت آن را بررسی کنید. اگر طعم نهایی بسیار تلخ، سوخته یا جور دیگری است، توصیه می‌کنیم خرید نکنید. همچنین آجیل کهنه بافت نرمی دارد و تردی خود را از دست می‌دهد. از طرفی مغزیجاتی مانند گردو که محتوای چربی بالایی دارند اگر مدتی در محیط با دمای بسیار گرم نگهداری شوند، طعم ناخوشایندی می‌گیرند.

راه های تشخیص آجیل مرغوب از غیرمرغوب

برای تشخیص تفاوت آجیل کهنه از تازه، راه‌های مختلفی وجود دارد. از جمله:

 • آجیل را با دست خود نصف کنید. گاهی ظاهر سالم مغزها گول زننده است و باید برای اطمینان از نبود کرم، چند دانه از مغز موردنظرتان را با دست نصف کنید. این کار کمک می‌کند تا آجیل‌های کرم‌خورده و خراب را نخرید.
 • رنگ آجیل مرغوب از بی‌کیفیت متفاوت است. نوع کهنه به‌رنگ قهوه‌ای بسیار تیره و کدر است و خوش رنگی آجیل تازه را که کم‌رنگ و روشن است، ندارد.
 • به‌جز آجیل‌های زغفرانی که به‌وضوح یک پوشش رنگی روی خود دارند، مابقی مغزیجاتی که رنگ طبیعی دارند نباید به دست رنگ پس بدهند. برای آنکه اطمینان پیدا کنید که رنگ مغزهای مورد نظرتان طبیعی است، آن را لمس کنید و حتی می‌توانید از دستمال مرطوب استفاده کنید.
 • ظاهر آجیل بسیار مهم است. با توجه به آن مشکلاتی مانند کرم‌خوردگی، زدگی، تغییر رنگ به تیره یا قهوه‌ای یا دیگر نشانه‌های کهنه بودن قابل مشاهده است. بنابراین برای خرید آجیل با کیفیت به ظاهر سالم مغزها و خرد و شکسته نشده بودن آن‌ها دقت کنید.
 • برای شناخت آجیل با کیفیت از آجیل بی کیفیت، کمی از مغز مورد نظرتان را بخورید یا بچشید. نوع کهنه ته مزه تلخی دارد و طعم آن متفاوت از نوع تازه است. همچنین در نظر داشته باشید که خرید انواع مغزیجات شور یا طعم‌دار شده، جلوی چشیدن طعم واقعی آجیل و تشخیص تازه بودن یا نبودن آن را می‌گیرد.
 • بو کردن آجیل یک راه دیگر تشخیص کیفیت آن است. نوع مرغوب بوی تازگی می‌دهد و با بو کردن آن بوی ماندگی، کهنگی و ترشیدگی را احساس نمی‌کنید.
 • آجیل‌ها باید اندازه متناسبی داشته باشند. تمامی دانه‌های مغز موردنظرتان باید از نظر درشتی، قد و چاق و لاغری، با یکدیگر تناسب داشته باشند. مثلا خرید پسته‌هایی که ریز و درشت کنار یکدیگر هستند، نشان می‌دهد که آجیل مخلوط است و کیفیت پسته‌ها با یکدیگر فرق دارد.
ویژگی های آجیل با کیفیت و مرغوب

آیا آجیل کهنه ضرر دارد؟

سوال‌های زیادی در رابطه با آجیل کهنه وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها این است که آیا برای سلامتی ضرر دارد؟ این موضوع را از دو جنبه بررسی می‌کنیم، سلامت آجیل‌های وارداتی و داخلی.

بسیاری از آجیل‌ها و مغزهایی که می‌خرید، وارداتی هستند. اما اگر آجیل مرغوب و تازه وارداتی خریداری نکنید، ممکن است به بیماری‌های خطرناکی مانند آفلاتوکسین دچار شوید که مغزیجات نامرغوب و قارچ زا، زمینه ابتلا به آن‌ها را به وجود می‌آورد.

عوامل مختلفی به آلوده شدن مغزها به آفلاتوکسین کمک می‌کند که رطوبت، دما و مقدار زمان نگهداری از مغز موردنظرتان یکی از آن‌ها است. بنابراین آجیل با کیفیت خارجی باید به‌درستی هوادهی شده باشد، به‌خوبی خشک و نگهداری شده باشد و در زمان مناسب و به‌درستی به کشورمان رسیده باشد. سپس فروشندگان نیز باید از آن در محیط کم رطوبت و خنک نگهداری کنند و آن را بفروشند.

در رابطه با آجیل‌های داخلی نیز درست است که بحث حمل و نقل برای آن‌ها وجود ندارد، اما کهنه شدن آن‌ها نیز اثرات مخرب مخصوص به‌خود را دارد. مغزیجات کهنه شرایط رشد قارچ‌ها، میکروب‌ها و باکتری‌ها را افزایش می‌دهند و به‌همین دلیل بهتر است از خرید آن‌ها پرهیز کنید.

نکات کلیدی برای خرید آجیل تازه

اگر به‌فکر خرید آجیل مرغوب هستید و می‌خواهید دانه‌های تازه و خوشمزه خریداری کنید، نکات کلیدی زیر را فراموش نکنید.

 • خرید آجیل فله نسبت به انواع بسته‌بندی شده کارخانه‌ای، از لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه‌تر است. اما در صورتی که تجربه بالایی در زمینه خرید آجیل نداشته باشید، خرید نمونه‌های فله گزینه خوبی به‌نظر نمی‌رسد. چون امکان کهنه و مخلوط بودن مغزها وجود دارد. در حالیکه انواع بسته‌بندی شده دارای پروانه و تاریخ تولید و انقضا هستند و از خرید آن‌ها مطمئن خواهید بود.
 • در زمان خرید پسته، انواع به‌اصطلاح زیاد خندان را انتخاب نکنید. این نوع از پسته‌ها نه به‌ دلیل رشد کاملشان، بلکه به‌دلایل دیگری خندان هستند. عرضه‌کنندگان برای باز شدن دهان آن‌ها، در ابتدا روی این پسته‌ها ضربه می‌زنند. سپس آن‌ها را در آب سرد قرار می‌دهند و بعد از خشک شدن، حرارت می‌دهند. این کار کمک می‌کند تا پسته کاملا خندان شود. اما اگر هریک از مراحل انجام این فرایند به‌درستی انجام نشده باشد، کیفیت پسته تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و دیگر با آجیل مرغوبی که طعم و مزه خوبی دارد روبه‌رو نخواهید بود.
 • داخل آجیل با کیفیت خبری از حشرات، پروانه یا کرم نیست که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن است. حتی اگر یک دانه خراب و کرم‌زده داخل مغزها باشد، به سایر مغزها و دانه‌ها سرایت کرده و تمام آن‌ها را آلوده می‌کند. بنابراین در زمان خرید بررسی کنید تا نسبت به سالم بودن خرید خود اطمینان پیدا کنید.
 • رنگ آجیل نباید تیره و سیاه باشد. آجیل سالم رنگ روشن و کمرنگی دارد و در صورتی که با مغزهایی با رنگ تیره مواجه شدید، بدانید که با کیفیت نیستند و نباید آن‌ها را خریداری کنید.
 •  خرید آجیل‌های مغزشده و پوست‌کنده، شاید گزینه‌ای گران‌تر، راحت‌تر و مجلسی‌تر به‌نظر برسد اما آن‌ها با سرعت بیشتری در مجاورت با هوای آزاد، تازگی خود را از دست می‌دهند. بنابراین اگر می‌خواهید مغز تازه بخرید و تازگی خود را بیشتر حفظ کنند، بادام، فندوق، بادام زمینی و پسته‌های دارای پوست را انتخاب کنید. چون از قرار دادن آن‌ها در معرض هوا، خشک شدن و تغییر طعمشان  جلوگیری می‌کند.
راه های تشخیص آجیل مرغوب از غیرمرغوب

سوالات متداول

آجیل وارداتی کیفیت بهتری دارد یا ایرانی؟

آجیل مرغوب، تازه است و ایرانی یا خارجی بودن آن کمتر از تازگی‌اش اهمیت دارد. بااین‌حال انواع وارداتی به‌ دلیل حمل و نقل و نگهداری طولانی‌تر، مستعد رشد انواع قارچ، باکتری و میکروب هستند. همچنین به دلیل بو داده بودن نمک زیادی دارند که برای سلامتی مفید نیست.

ویژگی های آجیل مرغوب چیست؟

آجیل مرغوب و تازه باید رنگ روشن و کمرنگی داشته و همچنین ظاهر، بو و طعم خوب خود را حفظ کرده باشد.

راه های تشخیص آجیل مرغوب کدام است؟

برای آنکه آجیل با کیفیت و مرغوب خریداری کنید، باید به ظاهر سالم و کرم نخورده آن، بو و طعمش، اندازه متناسب و همچنین رنگش توجه کنید که نباید به دست رنگ پس بدهد.

سخن نهایی

آجیل مرغوب یکی از اولین چیزهایی است که اکثر مردم ما با آن از مهمانان خود پذیرایی می‌کنند. این میان‌وعده خوشمزه یادآور شب‌های بلند و دورهمی‌هایی است که خاطرات خوشی را برجای می‌گذارند. بنابراین خرید آجیل با کیفیت اهمیت زیادی برای حفظ آبروی شما دارد.

اما در مقابل آجیل کهنه علاوه‌بر آنکه طعم و ظاهر خوبی ندارد، مصرفش سلامت شما را نیز تهدید می‌کند. چون به ‌دلیل مدت زمان نگهداری طولانی‌تری که دارد، بستر مناسبی برای رشد انواع قارچ، باکتری و میکروب فراهم می‌کند که آفلاتوکسین یکی از آن‌ها است.

برای شناخت آجیل با کیفیت از آجیل بی کیفیت، قبل از هرکاری ظاهر آن را بررسی کنید تا رنگ، طعم و بوی کهنگی ندهد و خبری از کرم‌زدگی و خرابی نباشد. بعد از آن چند دانه را به‌صورت تصادفی انتخاب کرده و آن‌ها را با دست به دو قسمت تبدیل کنید تا آجیل‌های خراب و کرم زده‌ای را که ظاهر سالمی دارند، شناسایی کنید. در آخر خرید خود را از فروشگاه‌های معتبر انجام دهید تا از کیفیت محصول نهایی مطمئن باشید.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *