طرز تهیه خلال پسته خانگی

اگر شما هم از طرفداران مزۀ بهشتی پسته و خلال پسته هستید و دلتان می‌خواهد از آن برای خوشمزه‌‌ترکردن یا تزئین غذاهایتان استفاده کنید این مطلب را تا انتها بخوانید و دست‌به‌کار شوید! خلال پسته یکی از چاشنی‌ها و طعم‌دهنده‌های بسیار محبوب در ایران است که طرز تهیۀ آسانی دارد و شما می‌توانید به‌راحتی آن را در منزل آماده کنید و در غذاهای مختلف به کار ببرید.

در این مطلب به طرز تهیه خلال پسته خانگی، کاربردهای آن و نکات مهمی که هنگام آماده‌کردنش باید رعایت کنید خواهیم پرداخت.

طرز تهیه خلال پسته خانگی

مواد لازم برای تهیه خلال پسته در منزل

برای تهیۀ خلال پسته خانگی شما به مواد اولیۀ زیادی نیاز ندارید. آنچه موردنیاز شماست تنها موارد زیر است:

مغز پسته تازه1 کیلو
آببه مقدار لازم

روش تهیه خلال پسته در خانه

بعداز آماده‌کردن مواد لازم، برای تهیه خلال پسته در خانه مراحل زیر را به ترتیب انجام بدهید:

مرحلۀ اول

در مرحلۀ اول شما باید پوستۀ سخت پسته را از آن جدا کنید و آن را در آب‌ درحالِ‌جوش بریزید. برای این کار ابتدا قابلمه را روی حرارت قرار بدهید و در آن آب بریزید تا به جوش بیاید. بعداز اینکه آب به نقطۀ جوش رسید، پسته‌ها را اضافه کنید و اجازه بدهید 1 الی 2 دقیقه بجوشند. دقت کنید که زمان جوشاندن پسته‌ها نباید زیاد باشد، چراکه بر رنگ و طعم و کیفیت خلال پستۀ شما اثر منفی می‌گذارد.

  • مرحلۀ دوم

بعداز جوشاندن پسته‌ها نیاز است که یک شوک به آن‌ها وارد کنید، پس بلافاصله بعداز خروج از آب داغ، آن‌ها را در ظرف آب سرد حاوی تکه‌های یخ بریزید و بگذارید 2 دقیقه به حال خودشان باقی بمانند. بعداز 2 دقیقه پسته‌ها را در یک آبکش بریزید و بگذارید آب اضافه خارج شود.

  • مرحلۀ سوم

بعداز آبکش‌کردن پسته‌ها، آن‌ها را روی یک دستمال تمیز و خشک قرار دهید تا آب باقی‌ماندۀ روی آن‌ها نیز خشک شود و کامل چیده شود. در این مرحله باید پوستۀ نرم روی پسته‌ها را هم جدا کنید. به‌علت جوشاندن و شوک آب یخ این پوسته به‌راحتی از مغز پسته جدا می‌شود.

  • مرحلۀ چهارم

بعداز پوست‌کندن پسته‌ها و آماده‌شدن مغزهای سبز و دوست‌داشتنی در طرز تهیه خلال پسته، وقت آن است که مرحلۀ خلالی‌کردن پسته‌ها را انجام دهید. بنابراین ابتدا خط میانی مغز پسته‌ها را پیدا و با فشار اندک دست آن را از هم جدا کنید. سپس با یک چاقوی کاملا تیز و تمیز مغزهای دونیم‌شده را برش بزنید. علت تاکید بر تیزبودن چاقو این است که چاقوهای کند می‌توانند باعث برش‌های بد و خردشدن مغزها شوند و نتوانید خلال‌های خوب و تمیزی تهیه کنید. در این مرحله اینکه خلال‌ها نازک باشند یا کمی کلفت‌تر، به خودتان بستگی دارد و می‌توانید بنابه نیازتان هر‌طور که دوست دارید آن‌ها را برش بزنید.

فقط توجه داشته باشید که خلال‌های پسته بعداز خشک‌شدن نازک‌تر می‌شوند و هنگام برش‌زدن این مسئله را به خاطر داشته باشید که در نهایت خلال‌ها خیلی نازک و شکننده نشوند.

مرحلۀ پنجم طرز تهیه خلال پسته

بعداز برش‌زدن پسته‌ها و آماده‌شدن خلال ، آن‌ها را روی دستمال خشک و تمیز قرار بدهید و بگذارید در هوای آزاد و دور از نور خورشید کاملاً خشک شوند. به این ترتیب خلال پستۀ خانگی شما آماده است و می‌توانید از آن‌ها در غذاهای مختلفی استفاده کنید. همان‌طور که ملاحظه کردید طرز تهیه خلال پسته بسیار آسان است.

مراحل طرز تهیه خلال پسته

از خلال پسته در چه غذاهایی می‌توان استفاده کرد؟

خلال پسته یکی از خوراکی‌ها و طعم‌دهنده‌های بسیار مقوی و خوشمزه است که در غذاهای متنوعی می‌توان از آن استفاده کرد. علت کاربرد زیاد خلال پسته این است که علاوه‌بر عطر و طعم خوبی که دارد و می‌تواند مزۀ بی‌نظیری به انواع غذاها بدهد، به‌دلیل بافت و رنگ خاص و زیبایی ظاهری‌اش جنبۀ تزئینی هم دارد و برای این منظور نیز استفاده می‌شود. از این خلال در ابعاد و اندازه‌های مختلف می‌توان در دسرهایی مثل گز و سوهان، انواع شیرینی و کیک، بستنی مخصوصا بستنی سنتی زعفرانی،گرانولا، سالاد و … استفاده کرد.

برای آشنایی با نحوه تهیه گرانولا می توانید این مقاله را مطالعه نمایید. همچنین در بسیاری از غذاهای سنتی ایرانی به‌عنوان طعم‌دهنده و مواد تزئینی استفاده می‌شود که برخی از معروف‌ترینِ این غذاها عبارت‌اند از  قیمه نثار، آلبالوپلو، شیرین‌پلو، مرصع‌پلو، هویج‌پلو، حلوا و شله‌زرد.

مزیت‌های خلال پستۀ خانگی نسبت به خلال پستۀ آماده چیست؟

استفاده از خلال پسته‌های خانگی نسبت به خلال پسته‌هایی که در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند، این مزیت را دارد که سالم‌تر هستند و میزان ناخالصی در آن‌ها کمتر است. همچنین مواد نگهدارنده ندارند، تازه و خوشمزه‌ترند و شما مطمئن هستید که در فرایند ساخت آن بهداشت به خوبی رعایت شده است. اگر مراحل طرز تهیه خلال پسته را به‌درستی عملی و به نکات مهم و کلیدی آماده‌کردن آن توجه کنید، می‌توانید یک جایگزین خوب و باکیفیت برای خلال‌ پسته‌های فروشگاهی در خانه داشته باشید.

نکات مهم در تهیه خلال پسته خانگی

آماده‌کردن و تهیۀ هر خوراکی، نکات کوزه‌گری و فوت‌وفن‌هایی دارد که در صورت رعایت آن‌ها کیفیت طعم و ظاهر غذای شما بالاتر می‌رود. درمورد خلال پسته نیز این مورد صدق می‌کند و شما با رعایت برخی از نکات می‌توانید یک خلال پستۀ خوب داشته باشید. در ادامه به برخی از نکات مهم در تهیه خلال پسته خانگی اشاره خواهیم کرد:

  • برای اینکه خلال پستۀ شما سبزتر و خوش‌رنگ‌تر شود، می‌توانید از پسته‌های خام و اصطلاحاً کال استفاده کنید یا ابتدا پسته را خشک کنید سپس از آن خلال تهیه کنید.
  • علت اینکه نباید پسته‌ها را در معرض نور خورشید قرار دهید این است که نور خورشید باعث زردشدن پسته‌ها می‌شود.
  • حجم پسته‌ها بعداز خلال‌‌شدن و خشک‌شدن بسیار کم می‌شود و ممکن است از یک کیلو پسته بتوانید تنها 150 الی 200 گرم خلال پسته تهیه کنید. بنابراین هنگام تهیۀ خلال پسته به حجم آن نیز توجه کنید تا مقدار آن کمتر از میزان موردنیاز نشود و به زحمت دوباره نیفتید.
  • برای خلال پسته بهتر است از پستۀ تازه و خام استفاده کنید، اما اگر در فصلی بودید که به این پسته‌ها دسترسی نداشتید می‌توانید از پستۀ خشک خلال تهیه کنید فقط باید توجه داشته باشید که پسته‌های خشک بسیار شکننده هستند و هنگام برش‌زدن خرد می‌شوند بنابراین حتماً آن‌ها را بجوشانید یا چند ساعت در آب داغ قرار دهید تا کاملا نرم شوند و هنگام برش‌زدن آسیب نبینند.
  • اگر می‌خواهید پسته‌ها را در سینی خشک کنید حتماً روی سینی پارچه یا دستمال نخی قرار دهید، چون ممکن است خلال‌های‌ پسته به سینی بچسبند و خراب شوند.
  • برای بهتر خشک‌شدن خلال‌های پسته هر چند ساعت یک بار آن‌ها را تکان بدهید و با دست جابه‌جا کنید.
  • بعداز خشک‌شدن خلال‌های پسته آن‌ها را در ظرف دربسته قرار بدهید و در یخچال نگهداری کنید.
روش تهیه خلال پسته در خانه

سخن پایانی

خلال پسته یکی از محبوب‌ترین طعم‌دهنده‌ها در میان انواع مختلف طعم‌دهنده‌ها است که از آن به‌عنوان عنصر تزئینی در غذاهای مختلف نیز استفاده می‌شود و به‌همین‌دلیل جزو خوراکی‌های پرکاربرد مخصوصا میان مردم ایران است. خلال پسته معمولاً به‌شکل آماده در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد. اما اگر شما جزو افرادی هستید که استفاده از خلال‌های پستۀ باکیفیت‌تر، خالص‌تر، خوشمزه‌تر و سالم‌تر را ترجیح می‌دهید می‌توانید این خوراک خوشمزه را در خانه درست کنید.

تهیه خلال پسته خانگی بسیار آسان است و با دو قلم مواد اولیه و در زمانی بسیار کم، می‌توانید خلال‌های باکیفیتی را آماده کنید که در این مقاله به روش تهیۀ آن، کاربردهای آن و نکات مهم هنگام آماده‌کردنشان پرداختیم.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *